,

Lights Out / Işıklar Sönünce Film İncelemesi

Lights Out / Işıklar Sönünce film eleştirisi ve film hakkında bilinmesi gerekenler…

Sinema dünyasında cin vakası, cin istilası, cin çarpması gibi, üç-beş Arapça kelimeyle ve aniden önünüze çıkan rezil efektli karakterlerle korkutulmaya çalıştığımız şu günlerde sizlere ilaç gibi gelecek bir film. Geçtiğimiz ay vizyonda olan The Conjuring 2 kadar etkili olmasa da, tüylerinizi diken diken edecek, sizleri sinema koltuğunda gerim gerim gerecek başarılı bir yapım.

Aslında çok orijinal bir senaryosunun olduğu söylenemez ancak klişe ve saçma da diyemeyiz. Filmin en güzel yanı gerilimin doğru zamanda ve abartılmadan verilmesi. Bu gerçekçiliğin sağlanmasında, filmde çok az efekt kullanılması ve ışıklandırmanın oldukça düzgün seçilmesi büyük katkı sağlamış. Yani salt karanlık bir ortamda ekrana birden çıkan beyaz giysili küçük bir kız ya da komik görünümlü efekt üstüne efekt ile yaratılmış saçma bir yaratık yok. Bu da bizlere sadece gölgelerin ve siyah tonların bile ne kadar tüyler ürpertebileceğini kanıtlar nitelikte. Bana göre korku filmleri tam da bu şekilde yapılmalı. Zaten filmin yönetmeni olan Sandberg’in bu başarıyı yakalaması ve bu başarıdan sonra apar topar Annabelle 2’nin direktörlüğüne geçirilmesi her şeyi açıklıyor.

Filmin hoşumuza giden bir diğer yanı ise, oyuncu performansları. Yapay korku mimiklerinden gayet uzak, tam tadında performanslar bizi bekliyor. Genelde korku filmlerinin en iyi oyuncuları çocuklar olur ancak bu filmde baş rolde seyrettiğimiz Teresa Palmer, sarışın ve güzel bir manken olarak bizleri ters köşe yapmayı başarıyor. Yapımda, gereksiz yere ölen ya da filmde hiç bir bağlantısı olmayan gereksiz karakterlerin olmaması da ayrı bir güzellik. Ancak bu güzellik filmin biraz kısa olmasına neden olmuş. 81 dakika olarak beyaz perdede gösterime giren film, gayet güzel ilerlemesine rağmen olayın kapanmasını istiyormuşçasına ani bir şekilde sonlanıyor. Gerilimin tavan yaptığı dakikalarda, Diana’nın doğuşuna sebep olan Sophie’nin hiçbir çaba sarf etmeden direkt olarak kendini öldürüp olayı bitirmesi, filmin sonunun hayal kırıklığı yaratmasına neden oluyor.

Yine de korku filmi severler için kaçırılmayacak bir nimet olduğunu düşündüğüm Lights Out, mutlaka seyredilmesi gereken bir yapım.

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Mesaj

Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adı Sanı Pek Bilinmeyen Süper Kahraman Filmleri

Oyunculuk Kariyerine Porno Filmlerle Başlayan 10 Ünlü Oyuncu